شیوع ویروس کرونا، موجب افزایش تعداد کاربران اپلیکیشن­‌های فین‌تک شده است.

بر اساس تحقیقات جدید منتشر شده توسط گروه devere، شیوع ویروس کرونا موجب رشد عظیم ۷۲ درصدی استفاده از اپلیکیشن‌­های فین‌تک در اروپا شده است. در حالی که بیشتر بخش‌های اقتصاد جهانی در آستانه رکود هستند، جهش سریع استفاده و به‌کارگیری این اپلیکیشن­‌ها اخبار دلگرم کننده‌ای را برای صنعت فین‌تک به ارمغان آورده است. میراثی که ویروس کرونا از خود به جای خواهد گذاشت، یک جامعه آنلاین و دیجیتال رشدیافته خواهد بود. بر اساس تحقیقات یک شرکت خدمات مالی سوئیسی رشد ۷۲ درصدی در استفاده از اپلیکیشن­‌های فین‌تک نشانگر تطبیق‌پذیری مردم با شرایط انسداد اجتماعی و تعطیلی کسب‌وکارهاست که ویروس کرونا به جامعه تحمیل کرده است.

مدیر بخش اروپایی گروه دیور توضیح می‌دهد که دنیا در چند هفته اخیر به کلی تغییر کرده است. اقداماتی که ما جهت نابودی ویروس کرونا انجام می‌دهیم تاثیرات متقابلی بر زندگی، کار و امور مالی مردم خواهد داشت. گروه دیور رشد ۷۲ درصدی در استفاده از اپلیکیشن‌­های فین‌تک در اروپا را اندازه‌گیری کرده است که با توجه به ابتلای بیش از ۷۰۰ هزار انسان (تا زمان ترجمه این مقاله)، در سراسر جهان به ویروس کرونا جهش‌­های سریع مشابهی را در استفاده از اپلیکیشن‌های فین‌تک در سایر نقاط دنیا می‌­توان متصور بود.

اپلیکیشن فروش طلای glint pay افزایش ۷۱۸ درصدی کاربرانش در هفته گذشته را گزارش کرده است. ضمناً اپلیکیشن­‌های فین‌تک در آسیا و خاورمیانه نیز جهشی بزرگ را اعلام کرده‌اند. همچنین یک بانک در فیلیپین ثبت‌نام بیش از دو برابر معمول در خدمات بانکی آنلاین را گزارش کرده است. افزایش چشمگیر استفاده از اپلیکیشن­‌های فین‌تک، با نرخ رشد ثابت استفاده از تکنولوژی­‌های دیجیتال همزمان شده است. این در حالی است که مردم در شرایط همه­‌گیری ویروس کرونا به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای کار کردن، برقراری ارتباط و سرگرم کردن خودشان هستند.

نتفلیکس با آغاز قرنطینه، رکورد بالایی در تعداد بینندگانش را ثبت کرده است. در همین راستا دیورز جیمز گرین اظهار می کند که کنفرانس‌­های از راه دور شرکت zoom میان دیگر شرکت‌های تکنولوژی دیجیتال، موجب رشد قابل ملاحظه‌ای در قیمت سهامش شده است.

او می­گوید دوره جدیدی که با دیجیتالی شدن و تکنولوژی‌­های جدید آغاز شده تغییرات مهمی را ایجاد خواهد کرد. افزایش تقاضا برای پلتفرم­‌های تماس تصویری مثل google hangouts, skype,  فیستین, zoom برای کسانی که از راه دور کار می کنند (دور کاری) قابل ملاحظه است.

در همین راستا ارتباطات ویدئویی zoom که از اواسط فوریه روند کاهشی داشت، حالا با افزایش رشد ۳۲ درصدی سهامش در روزهای اخیر اثر قابل توجهی خلق کرده است. البته سوال اینجاست که آیا این حرکت به سمت دیجیتالی شدن بعد از پایان همه­‌گیری ویروس کرونا ادامه­‌دار خواهد بود یا خیر؟ پاسخ مثبت است و این تاثیرات به احتمال زیاد تداوم خواهند داشت.

به­‌کارگیری و استفاده از اپلیکیشن­‌ها ماه­‌ها و سال­‌ها قبل از شیوع ویروس کرونا رشد ثابت و پایداری داشته است. به عنوان مثال سال گذشته اداره مالی انگلستان گزارش کرد که در سال ۲۰۱۸ ، ۷۲% از بزرگسالان از خدمات بانکی آنلاین و ۴۸% از موبایل بانک‌­ها استفاده کرده­‌اند. این گویای این مطلب است که حرکتی طولانی مدت از قبل در جریان بوده است .

استفاده از اپلیکیشن­‌ها سهولت و کارایی بیشتری را در مقایسه با مراجعه حضوری به شعب بانک برای مشتریان فراهم آورده است. محتمل است که شرایط فعلی که موجب مواجهه اجباری مردم با اپلیکیشن­های بانکی و فین‌تک شده است تعداد قابل توجهی از آن­ها را به کاربران واقعی اپلیکیشن­ها تبدیل کند (افزایش نرخ تبدیل). چنین اتفاق مشابهی در تکنولوژی­های دیجیتال به طور عام هم می­تواند ایجاد شود. در آمریکا در سال­های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ دورکاری رشدی در حدود ۱۵۹ درصد داشته است. آمریکایی­ها زمان کمتری را در بیرون و زمان بیشتری را در منزل سپری می­کردند. این ناشی از وابستگی زیاد آن­ها به تکنولوژی­‌های دیجیتال بوده است.

انسداد اجتماعی و تعطیلی که ویروس کرونا در کسب و کارها ایجاد کرده است می­تواند موجب تقویت و تسریع روندهایی که از قبل در جریان بوده­‌اند بشود؛ به ویژه اگر این تعطیلات ماه‌ها طول بکشد که این طولانی شدن می‌تواند سبب به وجود آمدن عادت­‌هایی در مردم شود. به عبارت دیگر تاثیری که ویروس کرونا در طولانی مدت خواهد داشت این است که موجب گسترش ویروس دیگری به نام «تکنولوژی دیجیتال» خواهد شد.

منبع: مجله فوربز

مترجم: الهه کرمی، کارشناس محصول موبایل شرکت سیمرغ تجارت