شرکت دانش‌­بنیان سیمرغ­ تجارت با معرفی دستبند هوشمند مغناطیسی، به حوزه «فناوری‌های پوشیدنی پرداخت» وارد شد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، سازمان بهداشت جهانی  به‌طور صریح اعلام کرده است که استفاده از پول نقد می‌تواند منجر گسترش و شیوع بیشتر این ویروس شود و هم‌اکنون استفاده از ابزارهای نوین پرداخت بهترین گزینه برای معاملات روزمره افراد است.

بسیاری از کارشناسان صنعت پرداخت معتقدند که شیوع ویروس کرونا نقطۀ عطفی برای تغییر شیوه‌های پرداخت در دنیا خواهد شد و شیوه‌هایی که کمترین تعاملات انسانی را داشته باشند جایگزین پرداخت با ابزارهای کنونی خواهد شد.

در کشور ما نیز طی سال‌های اخیر، ابزارهای دیجیتال پرداخت و اپلیکیشن‌های موبایلی تا حد زیادی جایگزین پول نقد شده‌اند ولی همچنان استفاده از کارت و پوز جزو شیوه‌های محبوب پرداخت است.

هم‌اکنون حدود ۷ میلیون دستگاه کارتخوان فروشگاهی در کشور وجود دارد و ۹۰ درصد از مجموع تراکنش‌های صورت‌گرفته با ابزارهای پرداخت متعلق به کارتخوان است.

شرکت سیمرغ تجارت در راستای تکمیل سبد محصولات خود و با توجه به نیاز جامعه برای استفاده از شیوه‌های ساده و امن‌تر برای پرداخت‌های روزمره، محصول جدید خود را ۱ اسفند ۹۸ در یازدهمین رویداد فیناپ رونمایی کرد.

دستبند هوشمند مغناطیسی سیمرغ، که ظاهری شبیه به بندهای سلامت دارد، دارای یک مدار الکترونیکی و منبع تغذیه است که امکان شبیه‌سازی فرآیند کارت کشیدن بر روی کارتخوان فروشگاهی را فراهم می­کند. اطلاعات انواع کارت بانکی (هدیه، خرید، نقدی و اعتباری) بر روی حافظه امن آن تعریف شده و پس از آن، می‌توان با نزدیک­ کردن دستنبد به مگنت‌­ریدر پایانه، به صورت غیرتماسی تراکنش انجام داد. همچنین این دستبند قابلیت اتصال به تلفن­ه مراه هوشمند از طریق فناوری بلوتوث را دارد که می­توان به‌­وسیله اپلیکیشن آن را مدیریت کرد و به‌طور مثال کارت مورد نظر جهت انجام تراکنش را از بین تعدادی کارت انتخاب کرد.

در این محصول، از فناوری انتقال مغناطیسی استفاده شده است که در گذشته برای اولین بار شرکت LOOP PAY از آن استفاده نمود و در ادامه شرکت سامسونگ امتیاز آن را خریداری و در محصول SAMSUMG PAY خود به­ کار گرفت. فناوری ذکر شده در محصول SAMSUNG PAY با نام MST شناخته می­‌شود. به طور کلی استفاده از فناوری MST به نسبت NFC که شناخته شده­تر هم است مزایایی دارد. در محصولاتی که با فناوری NFC کار می­‌کنند، پایانه فروش حتما می­‌بایست به این فناوری مجهز باشد و تغییرات نرم­‌افزاری در اپلیکیشن پایانه هم مورد نیاز است. اما زمانی که از فناوری MST استفاده می‌کنیم تمامی پایانه­‌ها بدون نیاز به هر گونه تغییری قابل استفاده هستند.

شرکت دانش‌­بنیان سیمرغ تجارت به عنوان یکی از شرکت‌­های فعال در حوزه فناوری­‌های مالی، قصد دارد با ارائۀ این محصول به حوزه «ابزارهای پرداخت پوشیدنی» وارد شده و ابزارهای جدیدی را برای پرداخت الکترونیک ارائه نماید. طراحی و ساخت این محصول که به‌­طور کامل توسط متخصصان این شرکت انجام شده است یک نمونه آزمایشگاهی است و پس از تکمیل و تست‌های نهایی به بازار خواهد آمد. در آیندۀ نزدیک نمونه‌­هایی از این دستبند هوشمند در اختیار تعدادی از کارشناسان حوزه پرداخت الکترونیک و مردم عادی قرار خواهد گرفت و سیمرغ پس از جمع‌­­بندی بازخوردهای دریافتی، نسبت به تجاری­‌سازی این محصول اقدام خواهد کرد.